הסיפור שלנו

הרב משה צבי נריה, מגדולי תלמידי החכמים של הדור האחרון, החליט להקים ישיבה בבקעת הירדן כחלק מהמאמץ ההתיישבותי באיזור. בשנת תשנ"ה הוא קרא לתלמידיו הרב שלמה רוזנפלד, כיום ראש הישיבה, ולדובי טל, ראש המועצה האזורית דאז, וכך החלה הקמת הישיבה. העיקרון שהנחה את מקימי הישיבה הוא שכדי שארץ ישראל תפרח צריך עוצמה של תורה כמו שצריך מחרשה ונשק. לא במקרה המילים ישיבה וישוב הם דומות מכיוון שכאשר יש רוח גדולה אז מצליחים לעמוד בקשיי ההתיישבות הגדולים.

 

הישיבה רואה עצמה כמגדלור רוחני לאיזור כולו ולכן מיום היווסדה הייתה מעורבת מאוד בנעשה בסביבה הקרובה. חברותות עם ילדי הישובים, פעילויות תורנית וחוויתית עם תלמידי תיכון, תפילות בישובים ומשלוחי מנות למשפחות נזקקות הם רק חלק מהפעילות הענפה של הישיבה. הישיבה היתה שותפה בהקמת שלושה ישובים, רותם, משכיות וברוש. הישיבה מהווה נקודת טעינה רוחנית לתושבי האיזור וילדים מגיל 4-5 ועד למבוגרים בני 70 . אנו מאמינים בבית מדרש שוקק חיים המעניק מענה רוחני לכל רבדי הקהילה. תלמידי הישיבה מתגייסים ביחד לצבא ורבים מהם ממשיכים אף לתפקידי פיקוד וקצונה.

בקעת הירדן הינה חבל ארץ חשוב בארץ ישראל מתקופת התנ"ך ועד ימינו. דרך איזור זה עברו בני ישראל עם יהושע לאחר חציית הירדן ונלחמו לשחרור יריחו. אירועים רבים בתקופת התנ"ך אירעו באיזור זה. מלחמת גדעון התרחשה בפנואל וסוכות, דוד ברח מאבשלום דרך מחניים, שלמה יצק כאן את כלי המקדש מנחושת ופנואל ותרצה היו ערי בירה למלכי ישראל. הבקעה המשיכה לפרוח בימי בית שני והוקמו בה מבצרים.

 

לאחר הגלות הארוכה חזרנו לארצנו והקמנו את מדינת ישראל. לאחר תשע-עשרה שנות קיום זכינו לשוב לירושלים, לגולן, לסיני ולבקעת הירדן. ממשלת ישראל החלה בהקמת רשת של ישובי ספר חלוציים המגנים על הגבול. במשך שנים ארוכות התרחשו באיזור זה מרדפים רבים נגד מחבלים שהסתננו מירדן על מנת לפגוע ביהודים. בעזרת ה' ועל ידי גבורת חיילינו הגבול שמור ובטוח למעלה מארבעים שנה.

WhatsApp Image 2018-06-21 at 18.02.11.jp